Szczepionki szkodzą czy chronią? Klimat zmienia się za sprawą naturalnych cykli czy z winy ludzi? Homeopatia działa, chemtrails istnieją, a GMO służy tworzeniu szkodliwych mutantów czy to wszystko duby smalone? Mity są wszechobecne i dotyczą również nauki. Rozprzestrzeniają się dużo szybciej niż prawdziwe informacje i gromadzą coraz więcej zwolenników. Jak odróżnić je od faktów? I dlaczego zyskują tak ogromną popularność? Na tym, jak rozbrajać naukowe mity i rozkładać je na czynniki pierwsze, najlepiej znają się Aleksandra i Piotr Stanisławscy - para prowadząca najpopularniejszego polskiego bloga popularnonaukowego Crazy Nauka. Książka, którą trzymasz w ręce, jest wynikiem ich wieloletnich zmagań z pseudonaukowymi bzdurami.
UWAGI:
U dołu strony tytułowej: Crazy Nauka. Oznaczenia odpowiedzialności: Aleksandra Stanisławska, Piotr Stanisławski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Wbrew obiegowej opinii spotkania i rozmowy z naukowcami wcale nie muszą być nudne, zwłaszcza jeśli w gronie rozmówców znajdują się nosiciele nieuleczalnego wirusa przekory, sprzeciwu, rebelii lub wręcz programowej herezji wobec zastanego krajobrazu intelektualnego. Karol Jałochowski, fizyk i dziennikarz naukowy, zabiera nas w pasjonującą, intelektualną podróż wraz z najwybitniejszymi umysłami współczesnego świata. Są wśród nich m.in. odkrywcy struktury DNA, kosmologowie, kryptolodzy kwantowi, filozofowie. Wybór bohaterów nie jest przypadkowy. Wszyscy wywarli realny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Mówimy i myślimy ich ideami (choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę), a formułowane przez nich hipotezy, teorie czy wizje przeniknęły do sfery życia codziennego i wtopiły się w tło cywilizacji.
UWAGI:
Nazwy rozmówców na stronie 4. okładki. Bibliografia na stronach 361-362. Oznaczenia odpowiedzialności: Karol Jałochowski ; [David Krakauer, Freeman [>>] Dyson, James D. Watson, Seth Lloyd, Frank Wilczek, Vlatko Vedral, Paul Davies, Anthony Leggett, Artur Ekert, Daniel C. Dennett, Susan Blackmore, Julian Barbour, David Wineland, Paul Steinhardt, Lee Smolin, Gregory Chaitin, Avi Wigderson, Charles H. Bennett, David Deutsch, Stuart Kauffman, John Polkinghorne, Geoffrey West].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Tematem zasadniczym książki jest prezentacja dziejów sporu, jaki toczył się zarówno w wymiarze uniwersalnym, ale i lokalnym, pomiędzy dwiema wpływowymi wizjami świata oraz człowieka. Z jednej strony jest to wizja wyzwalającego dialogu stwórczego między Bogiem i człowiekiem, z drugiej strony koncepcja samostwarzania się człowieka. Chrześcijaństwo i marksizm to spór, a nawet ostry konflikt pomiędzy systemami myśli, konglomeratami przekonań i wartości, strukturami mentalnymi, świadomościami kolektywnymi, ponadindywidualnymi cechami minionej rzeczywistości, czyli kulturami. Pojawiające się w książce odniesienie do recepcji myśli Jana Pawła II w środowiskach reżimowych interpretatorów może być rozumiane jako odbieranie i postrzeganie nauki społecznej Jana Pawła II w świetle publicystyki marksistowskiej okresu schyłkowego PRL-u. Stanowi próbę zadania pytań: czy istniało w Polsce tego czasu środowisko marksistowskie, które permanentnie analizowało papieskie nauczanie, jaką posiadało siłę przebicia i co z tego wynikało? Jest to przede wszystkim pytanie o to: dlaczego dyskurs proweniencji marksistowskiej prezentowany przez różnorodne środowiska i na różnym poziomie nie powiódł się w praktyce historycznej i jaki wpływ miała na to nauka społeczna doby Jana Pawła II?
UWAGI:
Bibliogr. s. 278-291.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni