Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Joanna Papuzińska ; ilustracje Maciej Szymanowicz.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępne są 2 egzemplarze. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Komiks Piątkowskiego i Oleksickiego powstał na kanwie losów jednego z uczestników Powstania Warszawskiego - Kazimierza Leskiego "Bradla". Akcja rozgrywa się w Warszawie - mieście będącym w ciągłym strachu, a jednocześnie tętniącym "ukrytym" życiem, z galerią barwnych, nieco przerysowanych postaci. Dynamiczna opowieść, niebezpieczne rozgrywki, mroczne siedziby tajnych organizacji, wciągająca intryga - to wszystko znajdą czytelnicy w pierwszym tomie serii komiksowej Bra
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: scenariusz Tobiasz Piątkowski ; rysunki Marek Oleksicki ; wstęp Alexandra Richie.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
"W bogatym rejestrze zbrodni popełnionych przez Niemców czasie II Wojny Światowej na terenie okupowanej Polski, stosunkowo mało znanym jest fakt zorganizowania obozu przejściowego Durchgangslager 121. Obóz ten, nazywany w skrócie "Dulag 121", powstał w Pruszkowie, mieście odległym od Warszawy o 17 kilometrów, na terenie Warsztatów Kolejowych i przeznaczony był dla ludności wypędzonej z powstańczej stolicy. Jedną z najwcześniej wydanych prac, poświęconych historii "Dulagu 121", jest publikacja Edwarda Serwańskiego, która ukazała się w 1946 roku w oparciu o protokóły Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, działającej obecnie w ramach Instytutu Pamięci Narodowej.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 223-224. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Zdzisław Zaborski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Czwarty tom monumentalnej sagi o sile miłości i przyjaźni, nienawiści i żądzy zemsty, wplecionej w wielką historię Europy XX wieku. Sytuacja polityczna na świecie zaczyna przybierać niespodziewany dla III Rzeszy obrót. Państwa sprzymierzone oraz Związek Radziecki powoli ujarzmiają niezwyciężone dotychczas Niemcy. W Polakach budzi się nadzieja, jednak niektórzy patrzą z niepokojem na poczynania Stalina. Nadchodzi czas powstania warszawskiego i dramatycznych dla Polski konferencji w Teheranie i Jałcie. Bohaterowie kolejny raz stają przed trudnymi wyborami, a ich siłą napędową są miłość i przyjaźń. Czy uda się pozostać wiernymi wyznawanym dotychczas wartościom, czy też kolejny raz zwycięży egoizm i chęć chronienia życia za wszelką cenę? A może ludzkie tragedie pozwolą inaczej spojrzeć na drugiego człowieka i wyzwolić nowe pokłady altruizmu?
UWAGI:
Na książce pseudonim autorki, nazwa: Joanna Jakubczak. Oznaczenia odpowiedzialności: Joanna Jax.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Portret warszawskich Robinsonów - spisany przez jednego z nich. Człowieka, który walczył w Powstaniu Warszawskim na Żoliborzu, a po jego upadku przez kilkadziesiąt dni ukrywał się na granicy śmierci w ruinach na Marymoncie. W dziesięciu opowiadaniach sportretowani zostali ludzi, którzy w nieustannym zagrożeniu, w ekstremalnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody żyli na zgliszczach. Najczęściej ukrywali się w piwnicach i na strychach, ale także na wieży kościelnej tuż nad głowami Niemców czy w piecach odlewniczych. Wacław Gluth-Nowowiejski pokazuje, że Warszawa nigdy nie była "królestwem bez poddanych". Nawet w tym najstraszliwszym czasie po upadku powstania - kiedy kto żyw musiał opuścić miasto, a w jego lewobrzeżnej części przystąpiły do działania niemieckie ekipy specjalne powołane w celu ostatecznego zniszczenia i spalenia tego, co pozostało - istniała społeczność warszawska. Jedyna w świecie Rzeczpospolita Gruzów.
UWAGI:
Na okładce podtytuł: historie warszawskich Robinsonów. Oznaczenia odpowiedzialności: Wacław Gluth-Nowowiejski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Kuba przeprowadza się z rodziną na Saską Kępę. Nowy dom, nowa okolica, nowa szkoła, nowi ludzie... Początkowo nic mu się tu nie podoba. Jednak gdy przypadkowo poznaje Jagodę, jego nudne życie nabiera tempa. Najpierw Kuba dołącza do harcerskiego zastępu "Tropicieli", później na strychu odnajduje tajemnicze pudełko z pocztówkami, wreszcie trafia na ślad cennych klejnotów, czyli dawno zapomnianego rodzinnego skarbu! Chłopak daje się ponieść przygodzie, która wiązać się będzie z wydarzeniami sprzed wielu lat.Wciągająca i pełna humoru powieść przygodowo-detektywistyczna z intrygującym tłem historycznym. Przybliża temat powstania warszawskiego, pozwala poczuć wyjątkowy klimat Saskiej Kępy i zachęca do poznania biografii Wacława Chodkowskiego, przedwojennego malarza, który naprawdę stworzył wspomniane w tekście pocztówki, znalezione później przez jego daleką krewną - autorkę książki.