Nowa, rewolucyjna interpretacja wydarzeń obejmujących pierwsze tygodnie wojny niemiecko-radzieckiej. Autor pasjonująco opisuje starcia wielkich jednostek pancernych, analizuje początkowy okres walk na froncie wschodnim i daje zupełnie nową odpowiedź na pytanie jakie były przyczyny niepowodzeń Armii Czerwonej. Decydującą rolę przypisuje masowym dezercjom i panicznej ucieczce czerwonoarmistów, co czyni go obiektem gwałtownego ataku obrońców chwały radzieckiego oręża, dla których jedynym możliwym do przyjęcia wyjaśnieniem jest wersja o zaskoczeniu, przewadze w uzbrojeniu itd. Najbardziej przełomowa książka na temat początków wielkiej wojny ojczyźnianejod czasu Lodołamacza Wiktora Suworowa.
UWAGI:
Bibliogr. s. 535-541.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Mark Sołonin prezentuje swoje najnowsze badania nad przyczynami klęski Armii Czerwonej w 1941 r. Uzupełnia swoje analizy o nowe dane statystyczne, dokładne opracowania ruchów jednostek oraz relacje dowódców i żołnierzy obu walczących armii. Lektura tysięcy stron dokumentów z archiwów rosyjskich pozwoliła na opisanie nieznanych szczegółów pierwszych miesięcy niemiecko-radzieckiego konfliktu i rozwinięcie tez, które przyniosły Sołoninowi rozgłos i uznanie czytelników.
Ta książka to swego rodzaju uwieńczenie dotychczasowych badań Marka Sołonina i obraz początków Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, mocno różniący się od wciąż utrzymujących się mitów.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Mark Sołonin, autor bestselleru 22 czerwca 1941, czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana, kontynuuje frapującą analizę początkowej fazy wojny niemiecko-radzieckiej, tym razem koncentrując się na walce lotniczej. Co w rzeczywistości wydarzyło się na przygranicznych lotniskach radzieckich w dniu wybuchu wojny? Czy zrobione ze sklejki I-16 mogły się przeciwstawić samolotom Luftwaffe? Co kryje się za relacjami o absolutnym panowaniu Niemców w powietrzu? Podobne kwestie autor rozpatruje z punktu widzenia inżyniera lotnictwa i skrupulatnego historyka.
UWAGI:
Bibliogr. s. 578-584.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni